Postup mezi elitu do F1
V 17 letech v roce 1999 debutoval v automobilových závodech Euro Open by Nissan a díky titulu, který získal, dostal poprvé v životě možnost vyzkoušet vůz Formule 1, což nakonec vyústilo ve smlouvu v seriálu Formule 3000 a testovací smlouvu ve Formuli 1 u týmu Minardi, v jehož barvách následující sezónu působivě debutoval.
Přestože se Fernandovi v první sezóně ani jednou nepodařilo dostat na bodované pozice a jeho nejlepším výsledkem bylo 11. místo v posledním závodě sezóny, jeho potenciálu si všimli v Renaultu a pro sezónu 2002 s ním zástupci týmu podepsali smlouvu jako s testovacím jezdcem. Na další závod si tedy musel Alonso počkat až do sezóny 2003.
Sledujte závody Formule 1 živě
Ve svém novém týmu dojel v prvním závodě sezóny v Austrálii sedmý a hned v následujícím závodě vybojoval pole position. Závod nakonec dokončil třetí, což bylo jeho první pódiové umístění v kariéře.
Na své první vítězství si počkal do druhé poloviny sezóny, kdy triumfoval na maďarském Hungaroringu. V té době šlo o nejmladšího závodníka, který kdy Velkou cenu vyhrál (v současnosti drží tento rekord Max Verstappen). První sezónu u Renaultu zakončil na celkovém pátém místě.
V následujícím ročníku sice žádný závod neovládl, přesto si celkově polepšil na čtvrté místo. Šlo o předzvěst jeho vrcholu.
Dva tituly mistra světa v letech 2005 a 2006
Následující dvě sezóny byly pro rodáka z Ovieda životními. Před sezónou 2005 se k týmu se připojil zkušenější Giancarlo Fisichella a hned první závod sezóny vyhrál. V následujících třech Velkých cenách však nedojel a to byla šance pro Alonsa, který zvítězil třikrát v řadě! Ve své formě nepolevoval ani v následujících závodech. Do konce sezóny se mu povedlo vyhrát ještě čtyřikrát a díky sedmi vítězstvím a 14 pódiovým umístěním z 18 závodů, do nichž nastoupil, se mohl radovat z prémiového titulu mistra světa.
Svého úspěchu dosáhl ve 24 letech a 58 dnech, čímž pokořil rekord Emersona Fittipaldiho (v následujících letech ho překonali Lewis Hamilton a Sebastian Vettel). K prvenství v kategorii pilotů přidal Alonso ještě vítězství v poháru konstruktérů se svým týmovým kolegou Fisichellou.
V následujícím ročníku svých 7 vítězství zopakoval a díky konzistentním výkonům, které po celou sezónu předváděl (kromě sedmi vítězství dojel také sedmkrát druhý, dvakrát pátý a pouze dvakrát nebodoval, protože VC nedokončil), se mohl radovat z obhajoby mistrovského titulu, čímž se stal nejmladším dvojnásobným šampiónem. Společně s Fisichellou obhájili titul také v poháru konstruktérů.
Po třetím místu na brazilském okruhu Interlagos v posledním závodu sezóny 2005 se stal nejmladším mistrem světa v historii (zdroj: formula1.com)
Roční anabáze u McLarenu 2007
Už v prosinci 2005, tedy na konci první vítězné sezóny u Renaultu, byl oznámen Alonsův přestup do McLarenu, který byl naplánován na rok 2007. Jeho týmovým kolegou se stal debutující Lewis Hamilton.
Alonso si během sezóny připsal čtyři vítězství, což bylo stejně jako jeho stájový kolega. Před poslední VC Brazílie tak bylo zaděláno na zázrak. V čele bodování byl dvaadvacetiletý Hamilton se čtyřbodovým náskokem na Alonsa. Španěl tedy stále měl šanci na zisk třetího titulu v řadě.
Hamiltonovi se závod nevydařil a dojel až sedmý. Jenže Alonso nabídnuté šance využít nedokázal a dojel až třetí. Oběma McLarenům tak v posledním závodě vyfoukl titul Kimi Räikkönen jezdící ve Ferrari, který je oba porazil o jediný bod. Druhý v celkovém pořadí skončil Hamilton a až za ním dvojnásobný šampión Alonso.
Stáj McLaren se nakonec neradovala ani z vítězství v poháru konstruktérů, ze kterého byla kvůli špionážní aféře při Velké ceně Belgie diskvalifikována.
Přestože měl Alonso u britské stáje smlouvu až do roku 2009, byla mu vypovězena a on se vrátil zpět k Renaultu.
Zpátky u Renaultu (2008 – 2009)
Po nedobrovolném konci u McLarenu se Alonso vrátil zpět do Renaultu. V monopostu francouzské stáje však neměl šanci stačit nejlepším a na jeho výsledcích se to podepsalo. V první sezóně ještě vyjel dvě vítězství a jedno druhé místo a v celkovém pořadí skončil pátý, ale ve druhé sezóně skončil na pódiu pouze jednou (za třetí místo ve VC Singapuru ) a sezónu zakončil až jako devátý. V té době však již měl podepsáno u Ferrari.

Návrat mezi nejlepší ve Ferrari (2010 – 2014)
V novém působišti dokázal vyhrát ihned úvodní závod sezóny 2010 v Bahrajnu a opět se přihlásil o slovo. V následujících závodech se mu už příliš nevedlo, po celou sezónu se však držel v boji o titul. Druhou polovinu sezóny měl výbornou a před závěrečným závodem v Abú Dhabí dokonce celý šampionát vedl před Markem Weberem a Sebastianem Vettelem. Kvůli špatné taktice a až sedmému místu se mu ale sen o třetím titulu vypařil. Králem sezóny se stal Sebastian Vettel, čímž odstartoval svou „čtyřletku“, kdy slavil mistrovský titul čtyřikrát v řadě.
V sezóně 2011 skončil Alonso v celkovém hodnocení čtvrtý.
Blízko titulu byl charismatický Španěl v následující sezóně, kdy na vítězného Vettela ztratil pouhé 3 body. Vicemistrem se stal i v roce 2013, to už ale Vettel kraloval rozdílem třídy. V konečném bodování nadělil Alonsovi 155 bodů! Šlo o poslední sezónu ve Formuli 1, v níž Alonso dokázal vyhrát Velkou cenu.
S Ferrari se nakonec rozloučil šestým místem v sezóně 2014.
Ústup ze slávy u McLarenu (2015 – 2018)
Pro následující sezóny se Alonso upsal McLarenu. V tomto období však vozy McLarenu výrazně zaostávaly za nejlepšími a Alonso úplně vyklidil přední pozice.
V sezóně 2015 dokončil šampionát až jako sedmnáctý, v roce 2016 jako desátý, v roce 2017 jako patnáctý a ve své poslední sezóně u britské stáje vyzávodil jedenácté místo.
Přestože jsou jeho výsledky z McLarenu daleko za tím, co předváděl ve svých nejlepších sezónách, vždy dokončil šampionát na lepší pozici než jeho týmový kolega, ať už to byl v prvních dvou sezónách Jenson Button či v dalších dvou Stoffel Vandoorne.
Pro sezónu 2019 zůstal Alonso u McLarenu jako testovací jezdec a mentor mladším jezdcům. Pro další ročník mu smlouva nebyla prodloužena.
Návrat do F1 v týmu Alpine
Po dvouleté pauze se ve svých devětatřiceti letech vrátil v sezóně 2021 zpět za volant formule. Dostal šanci u týmu Alpine, rebrandovaného Renaultu, stáje, s níž slavil své dva triumfy mistra světa. Ve své první sezóně po návratu na okruhy se dokonce dočkal jednoho pódiového umístění, když dojel třetí ve VC Kataru.
Ve své kariéře ve Formuli 1 pokračuje také v roce 2022.
Alonso ve svém monopostu Alpine během VC Bahrajnu 2022 (zdroj: formula1.com)
Diskuze, komentáře a tvoje zkušenosti
Podělte se o názor, položte otázku nebo poraďte ostatním. Redaktoři odpovídají dle dostupnosti. Pro rychlou odpověď využijte chat.
Napiš komentář